Jak samemu zrobić świecący napis LOVE – DIY #1

jak-zrobic-swiecacy-napis-love

Dziś pierwsza część wpisu o tym jak samemu, domowym sposobem i niskim kosztem, bez żadnych drogich urządzeń i maszyn oraz bez żadnej pomocy fachowców zrobić świecący napis LOVE!!Świecące napisy, a głównie napis LOVE, coraz częściej można spotkać na weselach. Jego zakup jest strasznie mało opłacalny, bo cena jest naprawdę wysoka. W grę wchodzi więc  jego wypożyczenie, co oczywiście jest znacznie tańszym rozwiązaniem, ale niestety w tym przypadku trzeba dostosować się do oferty danej firmy. Niektóre oferują napisy o wielkości około 1 metra, inne natomiast napisy bardzo duże, których wysokość sięga nawet ponad 1,5 metra (niemal tyle ile ja mierzę!). Poza tym różne firmy oferują napisy w różnych czcionkach, bardziej lub mniej dekoracyjnych/prostych/skomplikowanych. Nie zawsze więc w najbliższej okolicy można znaleźć napis, który akurat pasuje Parze Młodej.

 

Tak właśnie było w naszym przypadku. Założenie było takie, że chcemy świecący napis LOVE rozstawić przed stołem Pary Młodej, więc w grę wchodziły wyłącznie napisy do max 80 cm, tak by litery nie wystawały ponad stół. Niestety rok temu, w momencie kiedy mielibyśmy rezerwować wypożyczenie napisu LOVE ich wybór nie był jeszcze tak duży jak teraz. Nigdzie w naszej okolicy nie udało nam się znaleźć napisu, który odpowiadałby naszym wymaganiom, tak więc pojawił się pomysł zrobienia takiego napisu samemu.

 

Nie mieliśmy żadnego doświadczenia, co w sumie okazało się ogromnym plusem, bo gdybym wiedziała, że nie jest to wcale tak proste jak się wydawało to nigdy bym się tego nie podjęła. Chociaż jak to mówią pierwsze koty za płoty i mimo trudności jakie pojawiły się przy robieniu napisu LOVE, zamierzamy zrobić kolejny.

Mimo, że nie jest on idealny to jestem z niego mega dumna, bo udało nam się (napis robiłam oczywiście z narzeczonym) go zrobić właściwie beż żadnych tutoriali i opisów pokazujących krok po kroku jak można taki napis wykonać. Niestety w Internecie nie ma zbyt dużo, a w języku polskim nie ma właściwie żadnej, instrukcji pokazującej jak taki świecący napis zrobić samemu. Jedyną jaką znalazłam była ta w języku angielskim –> klik. Napis więc wykonywaliśmy troszkę metodą prób i błędów, troszkę obserwując zdjęcia takich napisów w Internecie. Teraz z perspektywy czasu wiem, że wykonałabym go nieco inaczej, przynajmniej niektóre jego części, dziś jednak pokażę Wam jak my zrobiliśmy nasz napis i mam nadzieję, że zainspiruję również Was do samodzielnego jego wykonania. Nie musi to być LOVE, mogą to być Wasze inicjały, które potem mogą stać się dekoracją Waszego mieszkania, czy domu, gdzie mogą pełnić rolę fajnych, spersonalizowanych lampek.

napis LOVE

Zastanawiam się czy jest jeszcze coś co chciałabym Wam powiedzieć w tym przydługim wstępnie, ale chyba napisałam Wam już wszystko więc… do dzieła.

Oto opis jak my krok po kroku wykonaliśmy żarówkowy napis LOVE

Krok 1: Wycinanie liter

Potrzebne narzędzia:

 • wyrzynarka,
 • miara,
 • długa linijka lub długa drewniana deseczka,
 • coś do pisania,
 • szlifierka z papierem ściernym.

W pierwszym kroku wycięliśmy z drewna, a właściwie ze sklejki litery. Sklejka ta miała grubość około 1,5 do 2 cm. Każda litera miała wysokość 70 cm., szerokość natomiast była zróżnicowana i wynosiła od 45 do około 50 cm.

napis-love-tworzenie-6

Po wycięciu liter boki można wyszlifować za pomocą szlifierki z papierem ściernym lub ręcznie samym papierem ściernym.

Rada! My po wycięciu liter pomalowaliśmy je białą akrylową farbą do drewna, ale nie polecam ich malowania na tym etapie, bo potem po zrobieniu obudowania musieliśmy malować je raz jeszcze.

Tak wygląda projekt naszego napisu oraz jego wymiary:

napis LOVE

napis LOVE


Krok 2: Obudowanie liter

Potrzebne narzędzia:

 • wyrzynarka,
 • linijka i miara,
 • coś do pisania,
 • wkrętarka,
 • wkręty do drewna o długości około 2 do 2,5 cm,
 • klej do drewna,
 • szlifierka z papierem ściernym.

Litery „obudowywaliśmy” sklejką o grubości 4-5 mm. To był jeden z bardziej czasochłonnych etapów, ponieważ musieliśmy odpowiednio wymierzyć paski sklejki.

W pierwszej kolejności wycinaliśmy ze sklejki paski o szerokości 15 cm, a następnie z pasków ucinaliśmy odpowiedniej długości kawałki, tak aby pasowały długością do każdego z boków liter.

napis LOVE

Odpowiednio pocięte kawałki sklejki następnie mocowaliśmy do boków liter za pomocą wkrętów.

Ważne! Sklejki nie mocowaliśmy centralnie na bokach. Od strony przedniej wystawała na około 5cm, reszta była z tyłu litery.

napis LOVE

Niestety przymocowanie każdego kawałka sklejki jest dość czasochłonne więc zajęło nam to trochę czasu. Przy literze „V” pojawił się problem związany z dojściem z wkrętem i wkrętarką w tym zwężeniu litery. Do przymocowania sklejki w tym miejscu zastosowaliśmy więc klej do drewna, a maksymalnie nisko jak się tylko dało wkręciliśmy wkręt.

napis LOVE

Rada! Z perspektywy czasu wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do obudowy grubszej sklejki lub blachy, ale jako, że nie mieliśmy żadnego doświadczenia w robieniu tego rodzaju liter i nie wiedzieliśmy jak to będzie wyglądać i czy w ogóle nam wyjdzie (nie chcieliśmy więc wydawać dużej ilości pieniędzy) zdecydowaliśmy się na sklejkę, na którą nie wydaliśmy ani grosika. 🙂

napis LOVE


Krok 3. Wiercenie otworów na żarówki

Potrzebne narzędzia:

 • wiertarka;
 • wiertło do drewna, w naszym przypadku było to wiertło puszkowe o średnicy 38mm (można użyć również wierteł piórowe);
 • kamienie szlifierskie na trzpieniu (np. o takie -> klik)

Kolejnym krokiem było wywiercenie otworów na żarówki, a właściwie na oprawki żarówkowe. Wielkość otworów uzależniona jest od wielkości oprawek, warto więc najpierw zdecydować jakie oprawki i żarówki zostaną zamontowane w napisie.

napis LOVE

Po wywierceniu otworów szlifowaliśmy je za pomocą kamieni szlifierskich, które mocuje się do wkrętarki. Oczywiście jeśli nie posiadacie kamieni szlifierskich możecie to zrobić ręcznie za pomocą pilnika. W naszym przypadku musieliśmy delikatnie zeszlifować otwór ponieważ oprawka nie mieściła się. Należy jednak pamiętać aby otwór nie był zbyt duży, tak by oprawka była w nim ciasno osadzona.

napis LOVE

Odległości między otworami zależą od tego ile żarówek chcemy rozmieścić na jednej literze. My robiliśmy tak aby było to dostosowane do danej litery, więc odległości te nie zawsze są takie same. To jak u nas wygląda rozmieszczenie otworów możecie zobaczyć na poniższym rysunku.

napis LOVE


Krok 4. Malowanie napisu

Potrzebne narzędzia:

 • wałek i pędzel,
 • folia lub stare gazety,
 • farba.

Do malowania napisu użyliśmy białej akrylowej farby do drewna i metalu. Kolor oczywiście może być inny, wszystko zależy od tego w jakim kolorze chcecie mieć napis. My zdecydowaliśmy się na biel. Malowanie drewnianych liter, szczególnie na kolor biały nie należy do najłatwiejszych. Do uzyskania idealnego krycia niestety trzeba nałożyć kilka warstw farby.

My nasze litery malowaliśmy zarówno ręcznie za pomocą pędzla oraz wałka jak i z użyciem pistoletu pneumatycznego do malowania. Łącznie nałożyliśmy 4 warstwy farby.


Wpis wyszedł bardzo długi więc postanowiłam rozbić go na dwa posty. W drugiej części opiszę Wam jak zamontować oprawki i jak je ze sobą połączyć. 🙂

Druga część opisu jak zrobić świecący napis LOVE tutaj.

napis LOVE

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share: