Napisy na drewnie: jak je wykonać – DIY i inspiracje

napisy-na-drewnie

Świetne prezentują się te napisy namalowane w fajnej, oryginalnej czcionce na drewnie!

Przynajmniej mnie urzekły do tego stopnia, że przekopałam chyba cały Internet żeby znaleźć podpowiedzi jak takie napisy w ogóle można wykonać.

Ja mam dziś dla Was tutorial jak w naprawdę łatwy sposób przygotować je samemu! Takie tabliczki mogą posłużyć do oznakowania wszelkich kącików, drink barów, słodkich stołów i innych ważnych miejsc na sali weselnej, do wskazania kierunków gdzie co się odbywa, mogą być też wykorzystane do sporządzenia tablic powitalnych, a także mogą stanowić dekorację domów Pary Młodej!

My na swoim weselu, napisów wykonanych tym sposobem mieliśmy dość sporo i nam sprawdziły się one idealnie. W poście podałam kilka pomysłów na to jak takie napisy wykorzystać na własnym weselu. A na samym końcu znajdziecie kilka przykładowych zdjęć.

Na początek lista koniecznych elementów!

Co potrzebujecie

  • Napis o jakim marzycie wykonany w zwykłym programie typu Word w jakiejś fajnej czcionce na zwykłej kartce A4
  • Materiał na, którym wykonacie napis (u mnie drewniana deseczka w ciemnobrązowym kolorze, ale może być też jakaś sklejka, płyta drewnopodobna lub nawet grubszy karton)
  • Pisak kredowy (mój jest w kolorze białym, ale takie pisaki dostępne są w różnych barwach! Ich koszt na Internecie to około 6-10 zł)
  • Ołówek, długopis, zwykła taśma klejąca, nożyczki

napisy na drewnie

Napis!

W opisywany przeze mnie sposób możecie wykonać właściwie dowolny napis. Dodałam to słowo „właściwie” bo ważne jest to by napis miał odpowiednią wielkość, a poszczególne literki odpowiednią grubość. Napis nie może być zbyt mały, wykonany drobną i cienką czcionką, a to dlatego, że pisak ma końcówkę o grubości około 3-4 mm, więc małe napisy będzie naprawdę trudno wykonać.

Pamiętajcie też by dostosować go do wielkości materiału (w moim przypadku deseczki), na którym zamierzacie go wykonać!

Ja do dzisiejszego DIY wybrałam prosty i krótki napis: „Ślub!”, ale na końcu wpisu znajdziecie zdjęcia różnych napisów wykonanych w sposób, który Wam dziś opisuję.

napisy na drewnie

Dzisiejszy napis „Ślub!” wykonałam w Wordzie czcionką „Bellico” w wielkości 320 i wydrukowałam na zwykłej drukarce atramentowej. Różne darmowe fonty i czcionki, także z polskimi znakami bez problemu znajdziecie w Internecie!

Rada! Jeśli podoba Wam się akurat taka czcionka, która nie posiada polskich znaków, a w Waszym napisie akurat takie występują to nie rezygnujcie z niej. Po prostu zamiast „Ą” wpiszcie „A”, a zamiast „Ł” – „L”, a wszelkiego rodzaju ogonki, końcówki i kreseczki dorysujecie sobie potem sami, to wcale nie wymaga wielkich zdolności artystycznych!

Ołówek!

Teraz kolei na zwykły najzwyklejszy ołówek. Wasz wydrukowany projekt odwracacie na drugą stronę i ołówkiem po prostu zamalowujecie napis.

 

 

Nożyczki i taśma klejąca!

Teraz możecie, ale nie musicie, nieco wyciąć napis. Po czym przyklejacie go za pomocą taśmy klejącej do deseczki.

Zwykła taśma niezbyt sztywno trzyma kartkę, ale w sumie wystarczająco by ładnie i bez przesunięć odrysować napis.

napisy na drewnie

Deseczka!

Wcale to nie musi być drewno, tak jak pisałam wyżej, może to być właściwie cokolwiek. Fajnie sprawdzi się zwykła sklejka, którą możecie wyciągnąć z niepotrzebnej ramki, albo jakiś kawałek ze starych mebli. Wystarczy pomalować i gotowe.

Długopis!

Wcale nie musi być piszący! Liczy się tylko końcówka, która pozwoli Wam odcisnąć kontur napisu na deseczce. I właśnie to jest koleiny krok.

napisy na drewnie

Podczas przenoszenia napisu możecie sprawdzić czy jest on wystarczająco widoczny na deseczce (uważajcie tylko by nie przesunąć kartki z projektem!). Jeśli nie to musicie nieco mocniej przyciskać długopis lub wykonać obrys kilkukrotnie.

Gdy przebrniecie już przez ten etap to możecie odkleić taśmy i ściągnąć szablon.

A tak wygląda odciśnięty napis:

napisy na drewnie

Pisak kredowy!

Odrysowany napis zamalowujecie kredowym markerem w wybranym przez siebie kolorze (tusz w markerze nie wysycha od razu więc uważajcie byście podczas kolorowania nie rozmazali ręką napisu). Jest to naprawdę bardzo łatwe. Czasem jedna warstwa nie wystarcza i trzeba malować drugi raz, ale kolorowanie pisakiem jest tak proste i fajne, że nie stanowi to problemu. Przed nałożeniem drugiej warstwy poczekajcie tylko by ta pierwsza dobrze wyschła!

napisy na drewnie

Niestety taki marker jest średnio odporny na wodę. To znaczy jest odporny, ale wtedy kiedy nie powinien, bo gdy próbowałam go zmyć by zmienić napis to schodził baaardzo opornie (właściwie to wcale nie zszedł), za to po wystawieniu naszego drogowskazu wykonanego tym sposobem, na deszcz okazało się, że napis się strasznie rozmazał!

Rada! W każdym razie jeśli chcecie by Waszym napisom niestraszna była woda to wykonajcie je wodoodpornym markerem olejowym! Efekt taki sam, a macie pewność, że napis na przykład pod wpływem deszczu się nie rozmaże.

Koniec!

To wszystko. Napis jest już gotowy!

napisy na drewnie

Opisanym przeze mnie sposobem możecie wykonać różnego rodzaju dekoracje takie jak chociażby ślubne lub weselne drogowskazy, tablice powitalne, tablice rozmieszczenia gości czy też tabliczki z sentencjami lub ważnymi informacjami. W takie tabliczki wystarczy wkręcić haczyki lub przewiercić dziurki do przełożenia sznurka i można je powiesić gdzie tylko się chce i się da!. Można też w ten sposób przygotować spersonalizowane tło do zdjęć lub fotobudki, które mogłoby być uzupełniane przez gości różnymi życzeniami lub podpisami!

A jeśli macie ładne pismo lub zdolności kaligraficzne to możecie pokusić się o wykonanie takich napisów bez żadnych szablonów.

 

Autor: Marcin Dorada (wspaniałachwila.pl)

 

Takie tabliczki i wiele innych rzeczy możesz wypożyczyć tutaj -> <<<click>>>

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share:

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *