Girlanda z zieleni – DIY

girlanda-z-zieleni-diy

Girlanda z zieleni – minimalistyczna, efektowna i łatwa do zrobienia samemu. Może posłużyć do dekoracji wejścia, ścianki za Parą Młodą, stołów, ławek w kościele, ślubów w plenerze.Możliwości jest wiele, podobnie jak sposobów jej zrobienia.

Ogromnym plusem takich girland jest to, że są łatwe do zrobienia więc z powodzeniem z ich wykonaniem poradzi sobie każda Panna Młoda. Po za tym takie girlandy z zieleni w większości przypadków można przygotować już na dwa lub nawet trzy dni przed weselem, co jest fajnym rozwiązaniem dla tych Par Młodych, które decydują się na samodzielną dekorację swojej uroczystości.

Jeśli więc myśleliście o dekoracjach w postaci zielonych girland, ale nie do końca wiedzieliście jak je wykonać to w tym poście dzielę się z Wami moimi sposobami na wykonanie trzech różnych girland z zieleni!

Jak zrobić girlandę z zieleni?

Zaczynamy tradycyjnie od tego czego potrzebujemy:

 • oczywiście to co najważniejsze, czyli zieleń: w moim przypadku jest to ruskus, eukaliptus i leder (potocznie zwany pietruchą), ale często wykorzystuję też asparagusa i pistację. O różnych zielonościach, które można wykorzystać do dekoracji wesel możecie przeczytać tutaj -> <<<click>>>
 • sznurek o długości girlandy jaką chcemy uzyskać: najlepiej by był ciemnozielony lub naturalny, albo chociaż by nie był w jaskrawych, łatwo rzucających się w oczy kolorach.
 • cienki zielony drucik florystyczny oraz ewentualnie taśma florystyczna maskująca
 • sekator i nożyczki.

girlanda z zieleni

 

Girlanda nr 1: Cienka, ale długa girlanda z ruskusu

Jak ją wykorzystać: Taką girlandę możecie na przykład użyć do dekoracji sufitu, zawiesić między filarami lub udekorować nią wejście.

Jak ją wykonać: Nie mam zdjęć pokazujących jak krok po kroku ją zrobić, ale to dlatego, że jej wykonanie jest banalnie proste. Wystarczy za pomocą drucików połączyć ze sobą kolejne gałązki ruskusu. Łatwe, prawda?

Jednak, by taka girlanda fajnie wyglądała ważne jest by zachować „ciągłość liści”. Czyli, by nie łączyć ze sobą samych końcówek poszczególnych gałązek, ale by nakładać je na siebie. Chodzi po prostu o to by nie było luki w postaci pustej gałązki bez liści. Jeśli nie wiecie o co mi chodzi, spójrzcie na grafikę poniżej.

 

girlanda z zieleni

A oto przykład takiej ruskusowej girlandy:

girlanda z zieleni

 

Girlanda nr 2: Niezbyt gruba, na sznurku, z różnych rodzajów zieleni

Jak ją wykorzystać: Takie girlandy są często (przynajmniej przeze mnie) wykorzystywane do dekoracji stołu Pary Młodej, ścianki za Parą Młodą, ławek w Kościele, drzwi wejściowych do domu Panny Młodej lub na salę, a także do dekoracji wszelkich dodatkowych miejsc na weselu (drink bar, słodki stół, tablica powitalna, …)

Jak ją wykonać: Taką girlandę wykonuje się w całkiem inny sposób niż tą cieniutką z samego ruskusu, opisywaną wyżej.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie zieleni. Polega ono na pocięciu gałązek na odcinki około 10 do maksymalnie 20 cm.

Krok drugi to przygotowanie sznurka oraz druciku. Do niezbyt grubych girland wybieram sznurki o średnicy około 0,8 cm do maksymalnie 1 cm. Jego długość musi dostosowana do długości girlandy jaką chcemy uzyskać. O sznurek zahaczam drucik, oplątując go tak by się nie odwinął.

Krokiem trzecim jest rozpoczęcie girlandy. Zazwyczaj zaczynam ją poprzez doczepienie do linki 3 do 5 krótkich, przygotowanych w kroku pierwszym, gałązek zieleni. Wszystko dwukrotnie lub trzykrotnie mocno oplatam drucikiem.

girlanda z zieleni

Kolejnym krokiem jest dołączanie kolejnych gałązek zieleni. W przypadku niezbyt grubych girland doczepiam gałązki pojedynczo lub ewentualnie podwójnie oplątując je mocno drucikiem. Należy pamiętać by kolejne warstwy nachodziły na końce poprzednich warstw, tak by drucik był nie widoczny.

Ostatnim krokiem jest zakończenie girlandy. Do tego kroku przechodzę gdy pozostanie mniej więcej od 7 do 10 cm sznurka. Wówczas, podobnie jak przy rozpoczynaniu girlandy biorę 3 do 5 gałązek zieleni i oplatam tym samym drucikiem (nie przecinając go) wokół sznurka, ale od drugiej strony. Na koniec dokładam jeszcze kilka gałązek zieleni by zamaskować drucik. I tyle.

girlanda z zieleni

Girlanda gotowa!

Girlandy robione na sznurku zazwyczaj nie zakrywają go w całości. Musicie o tym pamiętać jeśli taką girlandę chcecie wykorzystać do podwieszenia pod sufitem lub do dekoracji ławek. Wówczas konieczne jest dokładanie zieleni wokół całego sznurka.

girlanda z zieleni
Tak wygląda girlanda od drugiej strony, gdzie sznurek jest niezasłonięty

A oto jak prezentuje się taka średnio gruba girlanda jako dekoracja stołu

girlanda z zieleni

 

Girlanda nr 3: Gruba girlanda z zieleni na grubszym sznurku

Jak ją wykorzystać: Grube girlandy, z racji tego, że są ciężkie, nie nadają się raczej do podwieszania ich pod sufitem, lub między filarami. Po za tym zazwyczaj z jednej strony sznurek nie jest zasłonięty zielenią, więc sprawdzą się jako dekoracja stołu, ścianki za Parą Młodą, wejścia, ścian, a więc w takich miejscach gdzie jedna strona nie będzie widoczna.

Jak ją wykonać: Grubą girlandę wykonuję w bardzo podobny sposób do tej opisywanej powyżej. Różnicą jest wyłącznie grubość użytego sznurka (średnica około 1,5 cm do 2 cm) oraz sposobu dokładania zieleni. Zamiast pojedynczych gałązek dokładam wcześniej wykonane mini bukieciki.

Takie mini bukieciki robię z około 5 gałązek, które mocno oplatam cienkim zielonym drucikiem lub zieloną taśmą florystyczną maskującą. Gdy mam już przygotowaną ich sporą ilość zabieram się za girlandę.

Resztę wykonują identycznie jak w przypadku girlandy nr 2.

A tak wygląda gruba girlanda zawieszona na ściance za Parą Młodą:

girlanda z zieleni

 

Oto moje sposoby na wykonanie trzech różnych zielonych girland. Mam nadzieję, że instrukcja ich wykonania okaże się przydatna, a Wy zdecydujecie się na samodzielne ich wykonanie. Będzie mi bardzo miło jeśli podzielicie się ze mną zdjęciami swoich girland!

_______________

A więcej inspiracji i porad znajdziecie na

Facebooku: www.facebook.com/amozewkolorze

Instagramie: www.instagram.com/amozewkolorze

oraz Twitterze: twitter.com/amozewkolorze

 

Share:

7 komentarzy

 1. Patrycja

  Dziękuję za inspirację 🙂 na pewno z niej skorzystam 🙂
  Gdzie mogę kupić te rośliny ? Zastanawiam się ile doniczek tych roślin musiałabym kupić na jedną taką girlandę 🙂 czy może w jakimś agrocentrum sprzedają na gałązki ?
  Pozdrawiam 🙂

  30 . Lip . 2018
  • Monika z amozewkolorze

   Cieszę się, że wpis okazał się przydatny i inspirujący. Gałązki najlepiej kupić już gotowe na giełdach kwiatowych. Tam jest najtaniej. Natomiast co do ilości to tutaj zależy od tego jak „grubą” girlandę chciałabyś przygotować.

   02 . Sie . 2018
 2. Grażyna

  Witam 🙂 w weekend przygotowujemy próbną girlandę na nasze przyjęcie. Będzie to mieszanka bukszpanu i paproci. i właśnie o paproć mam pytanie, ponieważ słyszałam różne wersje. czy ta roślina wytrzyma 2 dni bez wody? Czy raczej wykorzystać inne rośliny?
  Pozdrawiam 🙂

  19 . Cze . 2018
 3. Hania

  Dzień dobry. Chciałabym wiedzieć ile zieleni zużywa Pani na gęstą girlandę na okragly ok 2 metrowy stół.

  05 . Kwi . 2018
  • Monika z amozewkolorze

   Hmm… Powiem szczerze, a właściwie napiszę, że nie wiem. Nigdy tego nie przeliczałam na ilość zużytej zieleni, ale myślę, że na 1m tej najgrubszej mojej girlandy potrzeba około 5-8 pęczków różnego rodzaju zieleni.

   05 . Kwi . 2018
 4. Karolina

  Witam,

  Mam dwa pytania do tego postu:)
  1. Czy jeżeli zrobimy taką girlandę dzień przed przyjęciem to czy na przyjęciu wytrzyma ona do samego końca? Czyli od piątku popołudniu do soboty nad ranem? Jak ją najlepiej przechować z piątku na sobotę?
  2. Którą girlandę sugerowałabyś do przyczepienia do balonów od spodu? pierwszej czy drugiej?

  28 . Mar . 2018
  • Monika z amozewkolorze

   Co do odpowiedzi na pytanie pierwsze to możesz być spokojna girlanda wytrzyma bez problemu nawet kilka dni. Oczywiście jeśli wykonacie ją z gałązek roślin wytrzymałych (ruskus, eukaliptus, asparagus, pietrucha, bluszcz, pistacja, może być również bukszpan, salal, tuja). Jak przechowywać? Najlepiej w jakimś chłodnym pomieszczeniu, a przynajmniej nie w jakimś bardzo ciepłym takim do którego wpada bardzo dużo promieni słonecznych. No i oczywiście nie przy odkręconym grzejniku 🙂
   Odpowiedź na pytanie drugie: i ta i ta będą odpowiednie, ale ja raczej skłaniałabym się ku tej cieńszej girlandzie lub zrobiła coś pośredniego między pierwszą a drugą bo ta grubsza w niektórych przypadkach może okazać się zbyt ciężka dla balonów.

   28 . Mar . 2018

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *