Kwiatografika #10: Świąteczny grudzień

kwiaty-w-grudniu

Zanim zaczęłam interesować się kwiatami, ich życiem, rozwojem i uprawą uważałam, że żaden kwiat nie kwitnie naturalnie, tak sam z siebie zimą. Moje myśli były raczej takie, że ogrodnicy je szczepią lub nienaturalnie hodują i to dzięki temu mamy je dostępne w sprzedaży.

W ogóle to powinnam zacząć od tego, że właściwie po za gwiazdą betlejemską nie znałam żadnego z kwiatów, które umieściłam w tym zestawieniu. A teraz? Teraz dziwię się jak ja mogłam ich nie znać i jak mogłam myśleć, że nie ma roślin, które byłyby naturalną dekoracją cudownej zimy i magicznych świąt.

Gwiazda betlejemska – królowa grudnia i świąt. Chyba żaden inny kwiat nie kojarzy się ze świętami tak bardzo jak ona. Podejrzewam, że znajduje ona swoje miejsce w większości naszych domów mimo, że ma dość spore wymagania. Ci którzy śledzą moje wpisy na facebookowym profilu wiedzą, że bardzo nie lubi przeciągów, mrozów i przesuszenia.

Ciemiernik – roślina o której nie wiem zbyt wiele. Zawsze wydawał mi się kwiatem delikatnym i słabym. I po prostu nie pasował mi do zimy. Ale chyba nie bez powodu został nazwany „różą zimy”.

Szlumbergera, czyli roślina o wielu nazwach. W Polsce nazywana jest między innymi grudnikiem lub kaktusem bożonarodzeniowym. A i tak to jedne z popularniejszych nazw. Tych mniej potocznych jest znacznie więcej. Co ją wyróżnia? Nietypowe kwiatki, nietypowe liście i nietypowe łodygi.

Cyklamen, zwany również fiołkiem alpejskim – bardzo kolorowa i bardzo piękna roślinka kwitnąca zimą.

Amarylis – podobnie jak kaktus bożonarodzeniowy, pojawił się już w listopadowym zestawieniu, ale nie mogło jej zabraknąć również w tym miesiącu. Jest to fajny kwiat, który można wykorzystać zarówno jako doniczkowy jak i cięty.

Golteria – roślina, która kwitnie latem, ale znalazła się w tych inspiracjach ze względu na owoce, które zdobią ją właśnie w okresie zimowym. I to właściwie owoce, a nie kwiaty czynią ją bardziej atrakcyjną i znaną. Podobnie ma też roślina o nazwie ardizja, która również kwitnie latem, a owocuje zimą i która również bardziej znana jest z dekoracyjnych owoców niż kwiatów.

 

kwiaty w grudniu

Share:

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *