Ślub humanistyczny, własne przysięgi i kilka przykładów

slub-humanistyczny-wlasne-przysiegi

Własna, spersonalizowana przysięga małżeńska – tak bardzo piękna, magiczna i osobista i tak bardzo niedostępna podczas tradycyjnych ślubów. Co zrobić by móc ją wypowiedzieć? Najprostszym sposobem jest wzięcie ślubu humanistycznego. Ale niestety, brak mocy prawnej takiego ślubu powoduje, że Młodzi ostatecznie z niego rezygnują i pozostają przy tych klasycznych formach. I w sumie trochę to rozumiem.

Ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny. Pewnie część z Was nigdy o nim nie słyszała, albo nie do końca wie, co to jest za typ ślubu i jak on wygląda. Powiem szczerze, że nie chcę tutaj przytaczać zbyt wiele suchych, typowo informacyjnych faktów na ten temat, bo googlując go znajdziecie ogrom informacji na jego temat. Ale tak szybciutko w skrócie najważniejsze informacje:

 • Ślub humanistyczny to ceremonia, podczas której najważniejsi są przyszli małżonkowie, ich system wartości, ich miłość i to co dla nich najważniejsze. To oni o wszystkim decydują: o tym jak ma on przebiegać, gdzie ma się odbyć, kto ma go poprowadzić i jakie słowa będą wypowiedziane.
 • Ślub humanistyczny to chyba najbardziej spersonalizowana, emocjonalna i osobista forma ślubu spośród wszystkich jakie są dostępne (ślub cywilny, kościelny i konkordatowy). Dlaczego jest najbardziej osobisty i spersonalizowany?
 • Bo Para Młoda wypowiada swoje własne, przepiękne i często wzruszające przysięgi małżeńskie. Nie ma tu mowy o powtarzalności i nudzie.
 • Taki ślub możecie wziąć w dowolnym miejscu, w pięknym plenerze, w domowym ogrodzie, w górach, nad morzem. Jednym, a właściwie dwoma słowami: gdziekolwiek chcecie. Co jak wiadomo nie zawsze jest możliwe przy cywilnych ślubach plenerowych.
 • Minus ślubu humanistycznego? Niestety nie ma on żadnych konsekwencji prawnych. Co oznacza, że jeśli według prawa chcecie być małżeństwem i tworzyć rodzinę to niestety, ale musicie wziąć również ślub cywilny.

Myślę, że właśnie to, że taki ślub z perspektywy polskiego prawa wciąż nie jest uważany za ważny i wiążący, powoduje, że Pary Młode, mimo bądź co bądź jego przepiękniej formie, ostatecznie nie decydują się na niego.

Własne przysięgi małżeńskie – kilka pomysłów na ich wypowiedzenie

Ale w sumie to może nie wszystko stracone? Jeśli wzięcie typowego ślubu humanistycznego nie wchodzi u Was w grę, a mimo to chcielibyście wypowiedzieć w tym ważnym dla Was dniu kilka osobistych słów, takich od serca, to może któryś z poniższych pomysłów da się zrealizować.

 • Biorąc ślub cywilny zawsze możecie spróbować przekonać do tego urzędników. Czasem faktycznie niektórzy urzędnicy zgadzają się na rozbudowanie ceremonii ślubnej i wypowiedzenie przez Was na koniec uroczystości kilku osobistych słów.
 • Także biorąc ślub kościelny lub konkordatowy możecie porozmawiać o tym z księdzem. Być może da się on przekonać i zgodzi się na to byście na koniec Waszej ślubnej Mszy Świętej wypowiedzieli kilka ważnych dla Was słów i obietnic. Może nie będzie to typowa przysięga, ale zawsze coś na jej wzór.
 • A może warto zorganizować taki właśnie ślub z własną, spersonalizowaną i skupioną na Waszej miłości przysięgą, tuż przed tym oficjalnym, wiążącym Was prawnie ślubem.
 • Po za tym przychodzi mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Wypowiedzenie sobie wzajemnie tych pięknych słów, przysiąg lub obietnic podczas… przemowy weselnej. Myślę, że byłby to równie wzruszający moment jak ten podczas składania sobie oficjalnej przysięgi ślubnej.

Ślub humanistyczny jako inspiracja

Dlaczego w ogóle piszę o ślubie humanistycznym? Bo to przepiękny sposób na spersonalizowanie i nadanie osobistego, bardzo wzruszającego i miłosnego charakteru temu wyjątkowemu dniu. Bo chcę żebyście wiedzieli, że jest taka możliwość i że jest ona dostępna właściwie dla każdej Pary Młodej. Bo chcę żebyście zobaczyli te przecudne filmiki, z jeszcze piękniejszymi emocjami i wzruszającymi przysięgami.

Może będzie to dla Was inspiracja na upiększenie tego dnia. A może wcześniej, bez udziału gości, wzięliście ślub konkordatowy lub cywilny, a teraz chcielibyście w ich obecności potwierdzić łączące was uczucie i świętować Wasze szczęście i Waszą miłość razem z nimi. A może chcielibyście kiedyś odnowić przysięgę małżeńską i zorganizowanie czegoś na wzór ślubu humanistycznego byłoby fajnym i ciekawym rozwiązaniem.

A na koniec….

…kilka filmików z przepięknymi osobistymi przysięgami.

Ten obejrzyjcie koniecznie:

 

Tutaj coś zagranicznego:

 

A tutaj filmowy przykład takiej przysięgi:

Share:

2 komentarze

 1. Mariusz Muzyk

  Bardzo fajny artykuł. Będę zaglądał częściej 😉

  07 . maj . 2019
  • Monika z amozewkolorze

   Dziękuję i zapraszam 🙂

   10 . maj . 2019

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *