Jak samemu zrobić świecący napis LOVE – DIY #2

jak-zrobic-napis-love

Oto przed Wami druga część wpisu o tym jak zrobić napis LOVE. Jest to oczywiście opis krok po kroku tego jak my zrobiliśmy nasz napis i nie jest to jedyna słuszna instrukcja pokazująca jak go wykonać, ponieważ takie napisy mogą powstać na różne sposoby i z różnych materiałów, o czym troszkę pisałam w poprzednim wpisie. Mój opis może Wam  jedynie pomóc przy tworzeniu Waszego własnego napisu.

Przede wszystkim tymi dwoma wpisami chciałam pokazać, że takie podświetlane litery można zrobić samemu domowym i tanim sposobem oraz zachęcić do ich zrobienia szczególnie tych, którzy chcieli coś takiego wykonać, ale wahali się lub nie wiedzieli jak się za to zabrać.

napis LOVE

W pierwszym wpisie na ten temat (<<klik>>) przedstawiłam cztery pierwsze kroki, które dzielą Was od bycia w posiadaniu świetlnego napisu. Teraz opisałam Wam trzy kolejne i zarazem ostatnie kroki. Mam nadzieję, że nie zniechęcą one Was, bo ich wykonanie jest naprawdę niezłym wyzwaniem, ale pamiętajcie, że na końcu czeka na Was ogromne zadowolenie, satysfakcja i oczywiście własny napis LOVE. 🙂

Ostatnie trzy kroki były zdecydowanie najbardziej czaso i pracochłonne i na dodatek wymagały precyzji i cierpliwości.

Dlatego jeśli nie chcecie się z tym męczyć to zdecydujcie się na zastosowanie gotowej już girlandy żarówkowej. Jedynym minusem tego rozwiązania jest dość spory jej koszt i właśnie to nas doprowadziło do decyzji o samodzielnym zrobieniu części elektrycznej napisu, tym bardziej, że na szczęście nie wiedzieliśmy wtedy, że jest to tak pracochłonne.

Krok 5. Mocowanie oprawek

Potrzebne narzędzia:

  • Oprawki
  • Śrubokręt
  • Małe wkręty
  • Wkrętarka

W tym etapie ważne jest by wywiercone otwory w literach były dopasowane do średnicy oprawek. Ważne aby nie były one ani zbyt małe, ponieważ wtedy trzeba je powiększać, ani zbyt duże gdyż wówczas oprawki trzeba dobrze zamocować by nie wypadały. W naszym przypadku w większości oprawki idealnie, na wcisk, wpasowywały się do otworów, więc dodatkowe zabezpieczenia nie były potrzebne.

Wybór oprawek zależy wyłącznie od Was, ale należy pamiętać żeby wybrać je przed wywierceniem otworów. My zdecydowaliśmy się na najzwyklejsze, najpowszechniejsze i zarazem jedne z najtańszych oprawek, o takie -> <<klik>>. Są to oprawki na żarówki z gwintem e27, posiadające dodatkowy pierścień, który służy do ich mocowania.

Oprawki te mają średnicę około 38mm, takie też więc wcześniej wywierciliśmy otwory. Jednak nie w każdym otworze oprawka idealnie się mieściła, niektóre okazały się zbyt luźne przez co musieliśmy ją lepiej zamontować aby nie wypadała. Do tego właśnie posłużyły nam pierścienie mocujące. W miejscach, w których otwory były nieco za duże „usztywnialiśmy” oprawki przykręcając pierścienie do litery za pomocą małych wkrętów.

jak zrobić napis LOVE

Ważne! Jeśli wystąpi konieczność przymocowania pierścieni, należy dobrać wkręty o odpowiedniej długości, tak by nie przebiły się one przez całą literę!

Tam, gdzie oprawki idealnie wpasowywały się do otworów nie mocowaliśmy pierścienia do litery za pomocą wkrętów. Oczywiście w celu lepszego zabezpieczenia można to zrobić. Poza tym w miejscach gdzie ten pierścień należało przykręcić, wkręty stosowaliśmy tylko w 2 dziurkach, a nie w 4. Takie mocowanie w zupełności wystarcza.

Przed zamontowaniem każdej z oprawek należy za pomocą śrubokrętu zdjąć z nich zatyczki, tak by można było połączyć je ze sobą za pomocą przewodu elektrycznego.

jak zrobić napis LOVE

Oprawki montowaliśmy w taki sposób by nie wystawały one, od przedniej strony, poza literę.

jak zrobić napis LOVE

Krok 6. Łączenie oprawek. Okablowanie

Potrzebne narzędzia:

  • przewody elektryczne
  • nożyk
  • wtyczki
  • wiertarka

Okablowanie to coś co, robiąc kolejny napis, zmieniłabym na pewno. W naszym napisie wykorzystaliśmy 2 rodzaje przewodów: przewód dwużyłowy 2×1,5 typu linka oraz przewód dwużyłowy 2×1,5 typu drut. Tego pierwszego, z racji, że jest bardziej elastyczny i łatwiej się wygina, użyliśmy wyłącznie do stworzenia kabla łączącego ostatnia oprawkę z wtyczką. Natomiast przewód typu drut użyliśmy do łączenia ze sobą oprawek.

jak zrobić napis LOVE

Rada! Poszukajcie innego przewodu, cieńszego, bardziej elastycznego, łatwiejszego w montażu.

W pierwszej kolejności pocięliśmy przewód sztywny (typu drut) na małe odcinki, które służyły do łączenia oprawek. Następnie musieliśmy nieco „odsłonić” znajdujące się tam dwa kable (kolor niebieski i brązowy). Do tego użyliśmy nożyka i po prostu delikatnie ścięliśmy białą warstwę izolacyjną. Następnie podobnie zrobiliśmy z tymi dwoma kabelkami, tak by odsłonić znajdujący się wewnątrz drut -> <<klik>>

Następnie łączyliśmy ze sobą oprawki. Sposób łączenia obrazuje zdjęcie poniżej. Każda z użytych przez nas oprawek ma 4 małe dziurki, w które należy odpowiednio umieścić niebieskie i brązowe kabelki (tak jak na zdjęciu). Ważne jest by w naprzeciwległych sobie dziurkach znajdowały się kabelki różnych kolorów, a nie na przykład dwa brązowe (w dziurkach znajdujących się obok siebie jest to bez różnicy, mogą to być zarówno druciki z kabli o tych samych kolorach jak i o różnych). Po włożeniu drucika do otworu w oprawce należy upewnić się, że na pewno jest on na sztywno w nim osadzony. Jeśli nie będzie sztywno trzymał się w dziurce wówczas napis nie będzie prawidłowo świecić.

jak zrobić LOVE

jak zrobić napis LOVE

W ten sam sposób należy połączyć ze sobą wszystkie oprawki w literze. Na koniec od ostatniej oprawki zrobiliśmy przewód zakończony wtyczką tak by można było literę podłączyć do kontaktu.

jak zrobić napis LOVEW naszym przypadku każda litera ma osobne podłączenie, dzięki czemu łatwiejsze jest ich przenoszenie i poza tym można je ustawić w dowolnym miejscu i w dowolnych odstępach.

Ważne! Oprawka ta ma z tyłu jeden otwór, (zaznaczony na zdjęciu niebieskim okręgiem), przez który nie mieściły się dwa przewody, dlatego też musieliśmy wywiercić wiertarką w oprawkach dodatkowe otwory na kabel (stąd moja rada by kupić cieńsze przewody lub poszukać innych oprawek), tak by można było „zamknąć” oprawki ukrywając w ten sposób te niebieski i brązowe kabelki i utrudniając dostęp do nich, a tym samym zwiększając bezpieczeństwo.

jak zrobić napis LOVE

Wywiercone dodatkowe otwory na przewód zobaczycie na zdjęciu poniżej.

jak zrobic napis LOVE

Następne 4 zdjęcia przedstawiają jak połączone są ze sobą oprawki oraz to jak napis wygląda z tyłu.

napis-love-tyl-1 napis-love-tyl-2napis-love-tyl-4 napis-love-tyl-3W naszym przypadku litery nie są z tyłu niczym obudowane. Z racji utrudnionego dostępu do drucików przewodzących prąd, nie ma zagrożenia jego porażeniem, ale dla zwiększenia bezpieczeństwa i estetyki można litery z tyłu obudować sklejką lub blachą.

Krok 7. Montaż żarówek.

Potrzebne narzędzia:

  • żarówki

Ostatnim krokiem jest wkręcenie żarówek i sprawdzenie czy napis prawidłowo świeci, a więc czy oprawki są ze sobą odpowiednio połączone i czy kabelki są prawidłowo zamontowane w dziurkach oprawek.

W naszym napisie wykorzystaliśmy mleczne, ledowe żarówki o mocy 3W każda.

Rada! Nie polecam stosowania żarówek zwykłych o dużej mocy ponieważ napis będzie dawał zbyt mocne światło. Co więcej żarówki te szybko się nagrzewają i pojawia się niebezpieczeństwo poparzenia.

jak zrobić napis LOVE

Teraz pozostaje już podłączenie liter do prądu i sprawdzenie czy wszystko świeci poprawnie.

Mam nadzieję, że uda Wam się wykonać taki napis i że chętnie pochwalicie się swoimi rezultatami w komentarzach, pisząc maila lub w wiadomości na Facebooku.

Życzę powodzenia i przyjemnego tworzenia! 🙂

Zapisz

Zapisz

Share: