Jak samemu zrobić świecący napis LOVE – DIY #2

jak-zrobic-napis-love

Oto przed Wami druga część wpisu o tym jak zrobić napis LOVE. Jest to oczywiście opis krok po kroku tego jak my zrobiliśmy nasz napis i nie jest to jedyna słuszna instrukcja pokazująca jak go wykonać, ponieważ takie napisy mogą powstać na różne sposoby i z różnych materiałów, o czym troszkę pisałam w poprzednim wpisie. Mój opis może Wam  jedynie pomóc przy tworzeniu Waszego własnego napisu.

Przede wszystkim tymi dwoma wpisami chciałam pokazać, że takie podświetlane litery można zrobić samemu domowym i tanim sposobem oraz zachęcić do ich zrobienia szczególnie tych, którzy chcieli coś takiego wykonać, ale wahali się lub nie wiedzieli jak się za to zabrać.

napis LOVE

W pierwszym wpisie na ten temat (<<klik>>) przedstawiłam cztery pierwsze kroki, które dzielą Was od bycia w posiadaniu świetlnego napisu. Teraz opisałam Wam trzy kolejne i zarazem ostatnie kroki. Mam nadzieję, że nie zniechęcą one Was, bo ich wykonanie jest naprawdę niezłym wyzwaniem, ale pamiętajcie, że na końcu czeka na Was ogromne zadowolenie, satysfakcja i oczywiście własny napis LOVE. 🙂

Ostatnie trzy kroki były zdecydowanie najbardziej czaso i pracochłonne i na dodatek wymagały precyzji i cierpliwości.

Dlatego jeśli nie chcecie się z tym męczyć to zdecydujcie się na zastosowanie gotowej już girlandy żarówkowej. Jedynym minusem tego rozwiązania jest dość spory jej koszt i właśnie to nas doprowadziło do decyzji o samodzielnym zrobieniu części elektrycznej napisu, tym bardziej, że na szczęście nie wiedzieliśmy wtedy, że jest to tak pracochłonne.

Krok 5. Mocowanie oprawek

Potrzebne narzędzia:

 • Oprawki
 • Śrubokręt
 • Małe wkręty
 • Wkrętarka

W tym etapie ważne jest by wywiercone otwory w literach były dopasowane do średnicy oprawek. Ważne aby nie były one ani zbyt małe, ponieważ wtedy trzeba je powiększać, ani zbyt duże gdyż wówczas oprawki trzeba dobrze zamocować by nie wypadały. W naszym przypadku w większości oprawki idealnie, na wcisk, wpasowywały się do otworów, więc dodatkowe zabezpieczenia nie były potrzebne.

Wybór oprawek zależy wyłącznie od Was, ale należy pamiętać żeby wybrać je przed wywierceniem otworów. My zdecydowaliśmy się na najzwyklejsze, najpowszechniejsze i zarazem jedne z najtańszych oprawek, o takie -> <<klik>>. Są to oprawki na żarówki z gwintem e27, posiadające dodatkowy pierścień, który służy do ich mocowania.

Oprawki te mają średnicę około 38mm, takie też więc wcześniej wywierciliśmy otwory. Jednak nie w każdym otworze oprawka idealnie się mieściła, niektóre okazały się zbyt luźne przez co musieliśmy ją lepiej zamontować aby nie wypadała. Do tego właśnie posłużyły nam pierścienie mocujące. W miejscach, w których otwory były nieco za duże „usztywnialiśmy” oprawki przykręcając pierścienie do litery za pomocą małych wkrętów.

jak zrobić napis LOVE

Ważne! Jeśli wystąpi konieczność przymocowania pierścieni, należy dobrać wkręty o odpowiedniej długości, tak by nie przebiły się one przez całą literę!

Tam, gdzie oprawki idealnie wpasowywały się do otworów nie mocowaliśmy pierścienia do litery za pomocą wkrętów. Oczywiście w celu lepszego zabezpieczenia można to zrobić. Poza tym w miejscach gdzie ten pierścień należało przykręcić, wkręty stosowaliśmy tylko w 2 dziurkach, a nie w 4. Takie mocowanie w zupełności wystarcza.

Przed zamontowaniem każdej z oprawek należy za pomocą śrubokrętu zdjąć z nich zatyczki, tak by można było połączyć je ze sobą za pomocą przewodu elektrycznego.

jak zrobić napis LOVE

Oprawki montowaliśmy w taki sposób by nie wystawały one, od przedniej strony, poza literę.

jak zrobić napis LOVE

Krok 6. Łączenie oprawek. Okablowanie

Potrzebne narzędzia:

 • przewody elektryczne
 • nożyk
 • wtyczki
 • wiertarka

Okablowanie to coś co, robiąc kolejny napis, zmieniłabym na pewno. W naszym napisie wykorzystaliśmy 2 rodzaje przewodów: przewód dwużyłowy 2×1,5 typu linka oraz przewód dwużyłowy 2×1,5 typu drut. Tego pierwszego, z racji, że jest bardziej elastyczny i łatwiej się wygina, użyliśmy wyłącznie do stworzenia kabla łączącego ostatnia oprawkę z wtyczką. Natomiast przewód typu drut użyliśmy do łączenia ze sobą oprawek.

jak zrobić napis LOVE

Rada! Poszukajcie innego przewodu, cieńszego, bardziej elastycznego, łatwiejszego w montażu.

W pierwszej kolejności pocięliśmy przewód sztywny (typu drut) na małe odcinki, które służyły do łączenia oprawek. Następnie musieliśmy nieco „odsłonić” znajdujące się tam dwa kable (kolor niebieski i brązowy). Do tego użyliśmy nożyka i po prostu delikatnie ścięliśmy białą warstwę izolacyjną. Następnie podobnie zrobiliśmy z tymi dwoma kabelkami, tak by odsłonić znajdujący się wewnątrz drut -> <<klik>>

Następnie łączyliśmy ze sobą oprawki. Sposób łączenia obrazuje zdjęcie poniżej. Każda z użytych przez nas oprawek ma 4 małe dziurki, w które należy odpowiednio umieścić niebieskie i brązowe kabelki (tak jak na zdjęciu). Ważne jest by w naprzeciwległych sobie dziurkach znajdowały się kabelki różnych kolorów, a nie na przykład dwa brązowe (w dziurkach znajdujących się obok siebie jest to bez różnicy, mogą to być zarówno druciki z kabli o tych samych kolorach jak i o różnych). Po włożeniu drucika do otworu w oprawce należy upewnić się, że na pewno jest on na sztywno w nim osadzony. Jeśli nie będzie sztywno trzymał się w dziurce wówczas napis nie będzie prawidłowo świecić.

jak zrobić LOVE

jak zrobić napis LOVE

W ten sam sposób należy połączyć ze sobą wszystkie oprawki w literze. Na koniec od ostatniej oprawki zrobiliśmy przewód zakończony wtyczką tak by można było literę podłączyć do kontaktu.

jak zrobić napis LOVEW naszym przypadku każda litera ma osobne podłączenie, dzięki czemu łatwiejsze jest ich przenoszenie i poza tym można je ustawić w dowolnym miejscu i w dowolnych odstępach.

Ważne! Oprawka ta ma z tyłu jeden otwór, (zaznaczony na zdjęciu niebieskim okręgiem), przez który nie mieściły się dwa przewody, dlatego też musieliśmy wywiercić wiertarką w oprawkach dodatkowe otwory na kabel (stąd moja rada by kupić cieńsze przewody lub poszukać innych oprawek), tak by można było „zamknąć” oprawki ukrywając w ten sposób te niebieski i brązowe kabelki i utrudniając dostęp do nich, a tym samym zwiększając bezpieczeństwo.

jak zrobić napis LOVE

Wywiercone dodatkowe otwory na przewód zobaczycie na zdjęciu poniżej.

jak zrobic napis LOVE

Następne 4 zdjęcia przedstawiają jak połączone są ze sobą oprawki oraz to jak napis wygląda z tyłu.

napis-love-tyl-1 napis-love-tyl-2napis-love-tyl-4 napis-love-tyl-3W naszym przypadku litery nie są z tyłu niczym obudowane. Z racji utrudnionego dostępu do drucików przewodzących prąd, nie ma zagrożenia jego porażeniem, ale dla zwiększenia bezpieczeństwa i estetyki można litery z tyłu obudować sklejką lub blachą.

Krok 7. Montaż żarówek.

Potrzebne narzędzia:

 • żarówki

Ostatnim krokiem jest wkręcenie żarówek i sprawdzenie czy napis prawidłowo świeci, a więc czy oprawki są ze sobą odpowiednio połączone i czy kabelki są prawidłowo zamontowane w dziurkach oprawek.

W naszym napisie wykorzystaliśmy mleczne, ledowe żarówki o mocy 3W każda.

Rada! Nie polecam stosowania żarówek zwykłych o dużej mocy ponieważ napis będzie dawał zbyt mocne światło. Co więcej żarówki te szybko się nagrzewają i pojawia się niebezpieczeństwo poparzenia.

jak zrobić napis LOVE

Teraz pozostaje już podłączenie liter do prądu i sprawdzenie czy wszystko świeci poprawnie.

Mam nadzieję, że uda Wam się wykonać taki napis i że chętnie pochwalicie się swoimi rezultatami w komentarzach, pisząc maila lub w wiadomości na Facebooku.

Życzę powodzenia i przyjemnego tworzenia! 🙂

Zapisz

Zapisz

Share:

51 komentarzy

 1. K

  Tak tylko nawiasem mówiąc to drewno, które zostało użyte to płyta meblowa wiór, a ta sklejka to nie sklejka tylko hdf.

  16 . Lip . 2018
  • Monika z amozewkolorze

   Wiem wiem. To znaczy od jakiegoś czasu wiem, bo wcześniej wszystko dla mnie było albo sklejką albo drewnem. Nawet kiedyś już mi ktoś tutaj chyba zwracał uwagę na to. W każdym razie dzięki za komentarz, na pewno będzie pomocny dla innych bo ja już chyba tego zmieniać w teksie nie będę. 🙂

   19 . Lip . 2018
 2. Jarek

  Jaki kabel Państwo z perspektywy czasu polecalibyście do łączenia gwintów żarówek? Dziękuję za odpowiedź. Tutorial extra!

  14 . Lip . 2018
  • Monika z amozewkolorze

   My stosowaliśmy i go też polecamy: kabel 2×1 typu drut.

   16 . Lip . 2018
 3. Karolina

  Mogę zapytać jaką barwę światła wybraliście?

  22 . Maj . 2018
  • Monika z amozewkolorze

   My wybraliśmy barwę ciepłą białą 🙂

   25 . Maj . 2018
 4. Kinga

  Napisałam do Państwa maila w sprawie zakupu napisu. 🙂

  05 . Mar . 2018
 5. Darek

  A czy z tyłu litery są zabudowane? czy widać to całe okablowanie z oprawkami? Boje się żeby ktoś palców nie wsadził i go prąd nie kopną

  14 . Sty . 2018
  • Monika z amozewkolorze

   Tył jest w całości zasłonięty, tak, że nie widać okablowania i nie ma obawy porażenia prądem. 🙂

   15 . Sty . 2018
 6. Kasia

  Witam.
  Super informację na pewno przydatne a może ktoś ma na sprzedaż taki napis.

  02 . Gru . 2017
  • Anna

   Nas również kosztowało to około 400zl . Na moim profilu na instagramie można zobaczyć efekt?Mój nick hakauuka ?Pozdrawiam ❤️

   02 . Gru . 2017
   • Monika z amozewkolorze

    Robiliście samemu napis BAR? WOW. Świetnie Wam to wyszło. 🙂 No i ten czarny kolor. Super. A Wasze koszty tylko potwierdzają fakt, że takie napisy zrobione domowym sposobem wcale nie wychodzą drogo. A założę się, że wykonanie ich samemu dało Wam wiele satysfakcji i radochy. 🙂
    P.S. Od niedawna na blogu ruszyła galeria świecących napisów. Może chciałabyś pokazać swój? Wystarczy przesłać na amozewkolorze@wp.pl kilka zdjęć napisu i krótki opis (wystarczą dwa, trzy zdania). Szczegóły znajdziesz tu: http://amozewkolorzeblog.pl/galeria-swiecacych-napisow/

    02 . Gru . 2017
 7. Ania

  Świetny tutorial! Dzięki Wam zrobiliśmy taki sam napis BAR do salonu :)))) przed nami jeszcze etap malowania i oprawy zarowkami, ale ogromnie cieszy oczy nawet na tym etapie! Bardzo dziękuję! :))

  20 . Sie . 2017
  • Ania

   My tez zrobilismy sami napis BAR dzięki temu artykułowi 🙂 Można samemu, naprawdę warto, gdyż ceny gotowych są nieziemskie !

   20 . Sie . 2017
  • Monika z amozewkolorze

   Baaardzo się cieszymy, że nasz tutorial Wam pomógł!! 🙂 🙂 🙂 🙂 Mam nadzieję, że podzielicie się ze mną zdjęciami jak już dokończycie napis! 🙂

   21 . Sie . 2017
 8. Paulina

  Czy ktoś może posiada i chciałby sprzedać taki napis ??

  Pozdrawiam

  06 . Sie . 2017
  • Jacek

   Paulino, jeśli jesteś zainteresowana to mam na sprzedaż taki napis:)
   Pozdrawiam

   07 . Wrz . 2017
   • Hania

    Witam, Panie Jacku czy nadal chce Pan sprzedać napis?

    04 . Paź . 2017
    • Sylwia

     Haniu jeśli chcesz kupić to mogę spytać znajomej bo kupiła na swój ślub taki napis.

     02 . Lis . 2017
    • Bartosz

     Posiadam napis na sprzedaż.

     21 . Lis . 2017
  • Kasia

   To prosiłabym o przesłanie fotek i ceny na e-mail azawadzki27@wp.pl

   04 . Gru . 2017
 9. Maxym

  Ile lumenow lub odpowienikiem jakiej mocy były Wasze żarówki 3W? Bo osobiście wykorzystałem 3W o mocy 120lumenow i świeci dość ostro rzeklbym.

  03 . Sie . 2017
  • Monika z amozewkolorze

   Nasze żarówki ledowe 3W są odpowiednikiem mocy 30 W i mają 240 lumenów, przynajmniej tak wynika z ich opakowania! Myślę, że to jak ostro świecą i jakie dają światło to opinia bardzo subiektywna. My najpierw zamontowaliśmy zwykłe żarówki o mocy 40W, co po prostu „waliło” po oczach, tak, że nie można było na to patrzeć. Więc w momencie kiedy przerzuciliśmy się na żarówki ledowe o mocy 3W było idealnie. Nie wiem jak duży napis robiłeś i ile masz punktów świetlnych, bo ostrość świecenia zależy też od tego ile żarówek i jak blisko siebie one są ułożone. 🙂

   03 . Sie . 2017
 10. Agnieszka

  Jak udało Ci się znaleźć tak tanie żarówki? Sama jestem na etapie tworzenia napisu i niestety nie mogę znaleźć tanich żarówek 🙂

  31 . Lip . 2017
  • Monika z amozewkolorze

   Szukaj na allegro.pl! Jak wpiszesz coś typu „żarówki led 3W” to powinnaś znaleźć 🙂

   01 . Sie . 2017
 11. Lonix

  Wyszło Wam super 🙂 a mieliście szablony liter czy sami rysowaliście?

  25 . Lip . 2017
  • Monika z amozewkolorze

   Dzięki! 🙂 Litery rysowaliśmy sami, bez żadnego szablonu.

   25 . Lip . 2017
 12. Bomba

  Moje pytanie brzmi jak z jakością żarówek w takiej cenie?

  19 . Lip . 2017
  • Monika z amozewkolorze

   O dziwo muszę przyznać że jakość jak na tą cenę jest całkiem dobra. Przynajmniej dla nas jeżeli chodzi o wykonanie, jest ok. Najważniejsze że się nie nagrzewają i nie dają ostrego światła, co dla nas było warunkiem kobiecznym

   20 . Lip . 2017
 13. martyna

  moge prosic strone gdzie zakupiliscie zarówki?

  12 . Cze . 2017
  • Monika z amozewkolorze

   Żarówki są z allegro. Są to ledowe żarówki o mocy 3W, gdzie koszt jednej to coś między 1,5 a 2,0 zł. 🙂

   12 . Cze . 2017
 14. pppr

  Witam. Super opis. Chce zrobić taki napis ale nie wiem ile sklejki zamówić. Moglibysci podać mi jak arkusz zamawia liście lub ile sklejki Wam poszło. Nie chciałbym za malo kupić lub za dużo. Pozdrawiam

  05 . Cze . 2017
  • Monika z amozewkolorze

   My nasz napis LOVE robiliśmy ze sklejki, która już mieliśmy wcześniej więc nie powiem Ci ile dokładnie jej zużyliśmy bo nie sprawdzałam. To ile jej potrzebujesz zależy w dużej mierze od tego jakiej wielkości chcesz zrobić napis. Nasz ma 70 cm wysokości, a każda litera maksymalnie około 50 cm szerokości, więc na podstawie wymiarów jakie chcesz uzyskać mniej więcej możesz sobie wyliczyć ile tego potrzebujesz. 🙂

   06 . Cze . 2017
 15. martaa

  Super inspiracja 😉 Bardzo podoba mi się ten napis, ale jak patrzyłam jaki koszt wypożyczenia ich jest to stwierdziłam, że totalnie się to nie opłaca 😉 Jednak mój narzeczony podjął się zadania wykonania tego napisu na nasz ślub 😉 Także bardzo chciałam podziękować za te wpisy, bo będą nam służyły w pomocy !!!

  24 . Kwi . 2017
  • Monika z amozewkolorze

   Faktycznie nie zawsze jest to opłacalne, ale część osób, które również podjęły się wykonania takiego napisu dogadała się albo z właścicielami sali albo z dekoratorkami, że sprzedadzą im swój napis więc w takim przypadku jest to już znacznie bardziej opłacalne. Możecie również spróbować potem wynając taki napis znajomym lub rodzinie i wtedy jego wykonanie mogłoby Wam się zwrócić. 🙂

   26 . Kwi . 2017
 16. Małgorzata

  Chcę taki napis zrobić córce na weselę, wasza instrukcja jest świetna. Muszę przyznać że długo szukałam takich informacji. Brawo . Jak wszystko się uda to się pochwalę.

  16 . Mar . 2017
  • Monika z amozewkolorze

   Miło nam, że opis okazuje się przydatny dla coraz większej liczby osób. 🙂 Koniecznie musisz się pochwalić. Powodzenia 🙂

   16 . Mar . 2017
 17. Mmmm

  Świetny wpis ! Także zrobiłem napis LOVE , by zredukować koszta użyłem ledowych lampek które również wpuszczam z drugiej strony , by wszystko było lepiej dopasowane ,kupiłem silikon do płyt osb , do malowania , uszczelnilem i wygląda naprawdę super . Koszt mój z lampek ledowych i płyty osb z uszczelnianiem każdej szpady to ok 180 zł , na każdą literę wypada około 100 lampek .

  Ps.Podrzucilbym foto ale nie ma takiej opcji.

  24 . Sty . 2017
  • Monika

   Super pomysł! Zrobienie napisu na swój własny sposób to fajna sprawa. Z chęcią zobaczę Twój napis więc jeśli możesz to podeślij mi go na meila: amozewkolorze@wp.pl

   25 . Sty . 2017
  • ggg

   Witaj Mmmm – możesz podesłać fotki na adres biletytanio@wp.pl – i napisać coś więcej o tych lampkach? użyłeś lampek choinkowych czy jakich? chce zrobić takie litery i szukam podpowiedzi 😉 dzieki

   30 . Kwi . 2017
  • Gosia

   Witam, ja tez poprosze o fotki na @. Samej marza mi sie takie literny na weselu 🙂

   31 . Maj . 2017
   • Monika z amozewkolorze

    Niestety nie mam dokładniejszych zdjęć pokazujących jak wykonać taki napis świetlny niż te zamieszczone we wpisach. Jeśli miałabyś jakieś pytania lub wątpliwości jak coś zrobić to napisz meila, a postaram się pomóc 🙂

    06 . Cze . 2017
  • michol

   Czy też mogę poprosić o zdjęcia napisu z lampek ledowych?

   michol32@tlen.pl

   15 . Wrz . 2017
  • Rafal

   Wyślesz zdjęcia swojego napisu na maila? 100 lampek na literkę to sporo,aż jestem ciekaw jako wygląda.
   rcrafal@gmail.com

   22 . Mar . 2018
 18. Jak samemu zrobić świecący napis LOVE - DIY #1 - A może w kolorze - blog

  […] Druga część opisu jak zrobić świecący napis LOVE tutaj. […]

  11 . Sty . 2017
 19. Andrzej

  Witam! Dzięki za wskazówki – dobra i pożyteczna robota – dziękuję pięknie. Planuję „własną produkcję” opartą na Waszych sugestiach. Waham się tylko, czy zrobić Wasz wymiar, czy jak to widziałem u kuzyna dwukrotnie większe. Duże rzucają się bardziej w oczy, ale dochodzi problem transportu. Co Wy na to? Jeszcze raz pięknie dziękuję i pozdrawiam 🙂

  08 . Sty . 2017
  • Monika

   Masz rację większe litery bardziej rzucają się w oczy. My zdecydowaliśmy się na napis takiej wielkości bo wiedzieliśmy, że chcemy mieć możliwość ustawienia go również przed stołem Pary Młodej lub Słodkim stołem, a niestety napisy większe nie dają takiej możliwości. Po za tym faktycznie można go przetransportować zwykłym nawet małym autem osobowym, a większe na pewno wymagają samochodu o większych gabarytach. Ja osobiście zdecydowanie bardziej wolę te niższe napisy tak do około 1 metra, ale wiele osób preferuje duże napisy, nawet te około 1,5m. Myślę, że zarówno te niższe jak i te wyższe mają swoje wady i zalety oraz swoich ulubieńców, więc sam musisz zdecydować co jest dla Ciebie bardziej opłacalne. Pozdrawiam. W razie jakichkolwiek pytań śmiało pisz! 🙂

   08 . Sty . 2017
 20. Tomek

  Generalnie koszt takiego napisu od zera z zakupem wszystkiego wychodzi ponad 1200zł

  23 . Gru . 2016
  • monikaurbanska

   A robiłeś taki napis? Nas kosztowało to około 400 zł, bo my wykorzystaliśmy własny materiał (sklejkę), który mieliśmy w domu (tak w ogóle to pochodził on ze starego biurka i szafy), ale myślę, że zakup sklejki nie podniósłby kosztów napisu aż do 1200 zł w naszym przypadku. Po za tym kupiliśmy też jedne z najtańszych oprawek i żarówki ledowe, których cena była coś około 3 zł. Myślę, że cena zależy od tego co trzeba kupić, a co się już ma. Jako przykład podaję wyrzynarkę, wkrętarkę i inne narzędzia, które my już mieliśmy wcześniej więc tego nie wliczam do kosztów napisu. Może mógłbyś sprecyzować poszczególne wydatki na taki napis?

   23 . Gru . 2016
 21. Ewa

  a jak to wyglądało wszystko cenowo w Waszym przypadku? 🙂

  14 . Lis . 2016
  • monikaurbanska

   My wydaliśmy na ten napis około 400 zł. Tak naprawdę ciężko określić rzeczywiste koszty, szczególnie poświęconego czasu czy też zużytej energii elektrycznej. Generalnie koszty rozkładają się tak:
   -drewno na litery i sklejka na obudowę – 0 zł – to udało nam się pozyskać za darmo 🙂
   -oprawki – około 3-4 zł za sztukę co daje nam mniej więcej 100 zł
   -żarówki – kolejne 100 zł
   -przewody i wtyczki – około 40zł
   -farba, pędzle i wałki do malowania napisu – około 50 zł
   Poza tym musieliśmy jeszcze zakupić kamienie szlifierskie, papier ścierny itp. więc łącznie około 400 zł.
   Dodatkowo dochodzi jeszcze koszt wyrzynarki. Akurat my mieliśmy ją już zakupioną znacznie wcześniej więc jej kosztów tutaj nie wliczam, ale jeśli ktoś jej nie ma to musi doliczyć jeszcze koszty jej zakupu. 🙂

   15 . Lis . 2016

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *