Komunikacja z gośćmi – cztery sposoby ułatwiające kontakt z gośćmi weselnymi

komunikacja-goscmi-weselnymi

Komunikacja z gośćmi weselnymi to coś co jeszcze do niedawna w ogóle nie istniało. A właściwie istniało, ale w bardzo okrojonej wersji i ograniczało się tylko do wręczenia zaproszenia i poinformowania gości o dacie, miejscu i godzinie uroczystości. Zaproszenia wręczało się na kilka miesięcy przed weselem, a potem? A potem wszystko toczyło się swoim rytmem.

W dzisiejszych czasach jest nieco inaczej. Wesela stały się wielkimi, w pełni logistycznie przygotowanymi wydarzeniami (niemal takimi jak szczyt NATO czy koncert Madonny), w których każdy szczegół i każda chwila jest zaplanowana i dopracowana, kiedy to nie ma prawa nic dziać się tak po prostu, z przypadku. Coraz częściej organizuje się też wesela wyjazdowe, z dala od domu, w wynajętym hotelu oraz wesela nieszablonowe i nietypowe. To wszystko powoduje, że coraz więcej informacji chcemy lub musimy przekazać gościom przed uroczystością, tak by nie czuli się zagubieni. Swoje robi też łatwy i powszechny dostęp do Internetu i mediów społecznościowych. To za ich pomocą obecnie najczęściej się komunikujemy ze znajomymi i rodziną.

Nic więc dziwnego, że temat komunikacji z gośćmi jest coraz częściej poruszany i powoli staje się czymś standardowym i normalnym.

Jak więc komunikować się z gośćmi? Jest na to kilka sposobów:

->  telefon – jest to tradycyjny sposób na utrzymanie kontaktu z gośćmi. Sprawa jest prosta – wystarczy, podczas wręczania zaproszeń, poprosić każdego bądź jedną osobę z rodziny/pary o numer kontaktowy. Następnie stworzyć w spisie grupę ślubną zawierającą numery wyłącznie do osób zaproszonych na uroczystość. Gdy chcecie ich o czymś poinformować, wystarczy napisać wiadomość i wybrać opcję wysłania do wszystkich z danej grupy. Niestety tak łatwo jest tylko w przypadku komunikacji przez SMS. Komunikacja z gośćmi poprzez rozmowy telefoniczne jest znacznie trudniejsza, uciążliwsza i dłuższa.

Zaleta: w dzisiejszych czasach telefon komórkowy ma niemal każdy, więc zaletą jest łatwy kontakt ze wszystkimi gośćmi;

Wada: możliwość przekazywania wyłącznie krótkich komunikatów, brak możliwości dołączania zdjęć, mapek dojazdu czy też długich informacji.

  ->  e-mail – w tym sposobie, podobnie jak wyżej, należy zebrać adresy e-mail od gości, a następnie wklepać je do utworzonej grupy na swojej skrzynce pocztowej. W momencie gdy chcemy o czymś poinformować gości wystarczy jako adresata zaznaczyć wszystkie adresy z utworzonej ślubnej grupy.

Zaleta: można przesyłać zarówno krótkie komunikaty, zdjęcia, mapki dojazdu, jak i wszelkie informacje. Można również w ten sposób uzyskiwać potwierdzenie przybycia;

Wada: nie każdy, szczególnie starsza cześć gości, posiada adres e-mail, więc kontakt w porównaniu z komunikacją telefoniczną, może być nieco trudniejszy.

  ->  Facebook – grupa na Facebooku to świetny pomysł na komunikację z gośćmi. Przed uroczystością można na niej dodawać zdjęcia z przygotowań, mapki ułatwiające dojazd do miejsca ceremonii, informacje „last minute” na przykład o zmianie miejsca noclegu, czy też uzyskać potwierdzenie przybycia od gości. Można również pytać o radę czy też dołączyć listę prezentów. Po ślubie natomiast można zamieścić podziękowanie za przybycie, zdjęcia oraz filmik z wesela, czy też wymienić się wrażeniami.

Zaleta: łatwa i szybka komunikacja z gośćmi oraz utajniony dostęp, ograniczony włącznie do osób, które zaprosimy do grupy;

Wada: nie każdy ma profil na Facebooku i nie każdy korzysta z Internetu – mowa tu szczególnie o starszych: ciociach, wujkach i dziadkach.

  ->  strona internetowa – podobnie jak w przypadku Facebooka można na niej zamieścić wszystko co tylko chcemy. Idealne dla tych Par Młodych, które nie stawiają na dyskusje z gośćmi, a raczej tylko na przekazywanie informacji. O jej utworzeniu można poinformować poprzez dołączenie do zaproszenia dodatkowej karteczki z jej adresem.

Zaleta: Nie trzeba posiadać profilu na Facebooku, wystarczy mieć Internet, no i umieć się nim posługiwać;

Wada: ogólnodostępność – mogą ją zobaczyć wszyscy, nie tylko goście weselni. Po za tym jest to dość problematyczny sposób komunikacji dla starszych osób, które nie korzystają z Internetu.

Według mnie pomysł z komunikacją z gośćmi zarówno przed jak i po ślubie to fajna sprawa. Jest to swego rodzaju sposób na pokazanie najbliższym że są dla nas ważni i że nie wyobrażamy sobie tego, dla nas wyjątkowego, dnia bez nich. A co Wy o tym myślicie?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share:

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *