Pompony tiulowe – DIY, inspiracje

pompony-tiulowe-diy-oraz-inspiracje

Pompony tiulowe stanowią piękną dekorację wesel, nadają im lekkości i romantyczności. Można je wykorzystać do zrobienia girland, które zawisną jako dekoracja sufitu lub jako tło za Parą Młodą. Poza tym można nimi ozdobić zarówno kościół jak i Urząd Stanu Cywilnego. Doskonale sprawdzą się również jako motyw przewodni wesela, dekoracja krzeseł, kącika dla dzieci czy też słodkiego stołu.

Za ich wykorzystaniem do aranżacji weselnego otoczenia przemawia również to, że można je zrobić samemu. Ich wykonanie jest proste i szybkie.

W Internecie z łatwością można znaleźć tutoriale obrazujące to jak zrobić tiulowe pompony i to zarówno w wersji opisowej, obrazkowej jak i w formie filmików, które zapewne najlepiej wyjaśniają to jak je wykonać metodą DIY.

Sposobów wykonania pomponów tiulowych jest bardzo wiele. Wystarczy obejrzeć lub przeczytać kilka poradników objaśniających to jak zrobić tiulowe pompony by się o tym przekonać. Ja podczas ich robienia przetestowałam wszystkie znalezione przeze mnie techniki i dziś chcę Wam zaprezentować według mnie najlepszą z nich. Pompony robione tą metodą wychodzą naprawdę ładne, kuliste i dodatkowo nie wymagają zbyt wielu (czasem w ogóle) dodatkowych przycięć.

Poniżej znajdziecie opis jak zrobić pompony tiulowe, jaki jest koszt ich zrobienia oraz odpowiedź na pytanie czy warto je wykorzystać jako dekorację weselną. Ponadto zamieszczam również link pod którym znajdziecie pomponowe inspiracje, które pokazują jak można je wykorzystać w dekoracji wesela.

Jak zrobić pompony tiulowe

Do zrobienia pomponów z tiulu wykorzystuję dwa papierowe pierścienie. Do ich zrobienia polecam użyć bardziej sztywnego papieru, np. brystol lub karton.

Co będzie nam potrzebne:

 • brystol
 • linijka
 • cyrkiel
 • ołówek
 • nożyczki
 • wstążka
 • tiul w rolce

potrzebujemy

W pierwszej kolejności należy przygotować papierowe pierścienie. Na brystolu lub kartonie rysujemy dwa okręgi, mniejszy, który będzie służył do przekładania rolki z tiulem i drugi, większy, którego wielkość zależy od tego jakiej średnicy chcemy uzyskać pompon. W moim przypadku będzie to pompon o średnicy 20 cm, a więc grubość pierścienia będzie wynosić 10 cm. Mniejszy okrąg u mnie ma promień 4 cm, a więc większy będzie miał promień 14 cm.

IMG_2424

Ważne! Jedyny warunek jaki musi spełniać mniejszy okrąg to swobodne zmieszczenie się w nim rolki z tiulem. Tak więc bez względu na to jakiej wielkości pompon chcemy uzyskać średnica mniejszego okręgu może być zawsze taka sama.

Gdy już odmierzymy i narysujemy okręgi, wycinamy powstały pierścień, a następie odrysowujemy go lub rysujemy drugi taki sam, ponieważ potrzebujemy dwóch pierścieni takiej samej wielkości.

pompony 2

pompony 3

pompony 4

Po przygotowaniu pierścieni możemy zabrać się za robienie pomponów. W tym celu odcinamy kawałek wstążki i zawijamy ją wokół mniejszego okręgu tak jak na zdjęciu. Następnie przykrywamy to drugim papierowym pierścieniem.

pompony 5

pompony 6

Teraz do ręki bierzemy rolkę z tiulem i zaczynamy  owijać go wokół pierścienia po całym jego obwodzie. Gdy skończy nam się pierwsza rolka należy kontynuować owijanie następną rolką tak długo aż zawiniemy cały przeznaczony na pompon tiul. W moim przypadku, gdy pompon ma mieć średnicę 20 cm zużyłam 2 i trochę rolki (o tym piszę dalej w poście).

pompony 6

pompony 7

pompony 8

Ważne! Gdy zaczynamy owijać musimy uważać by wstążka nie „uciekła” nam się spomiędzy dwóch pierścieni. Ważne jest również to by tiul owijać wokół pierścienia dość ciasno, ponieważ to ma wpływ na to jak będzie wyglądał nasz pompon.

Gdy już owiniemy cały tiul wokół formy to następnym krokiem jest przecięcie go wokół obwodu pierścienia. Nożyczki należy włożyć między dwa pierścienie i przecinać tiul, mocno go trzymając, tak by żaden kawałek tiulu nam nie „uciekł”.

pompon 8

pompon

Po przecięciu części tiulu należy pociągnąć za końce wstążki i naciągnąć powstającego pompona. W ten sposób eliminujemy możliwość jego rozpadnięcia się.

pompon 10

Następnie kontynuujemy przecinanie co jakiś czas naciągając wstążki i tak aż do momentu całkowitego przecięcia tiulu. Na koniec naciągamy końce wstążek i zawiązujemy je tworząc supełek.

pompon 11

pompon 12

Teraz wystarczy już tylko wyciągnąć pierścienie i ukształtować tiul, tak aby przybrał formę kuli. Ewentualny nadmiar tiulu (wystające jego końcówki) należy odciąć.

IMG_2485

IMG_2486

IMG_2488

Pompon gotowy.

pompon 15

Jego zrobienie zajmuje około 15 do 20 minut, wliczając w to przygotowanie pierścieni. Kolejne pompony robi się już znacznie szybciej ponieważ nie trzeba przygotowywać ponownie papierowej formy.

Zużycie tiulu oraz koszty

Na pompon o średnicy 20 cm, który prezentowałam na zdjęciach, zużyłam 45 metrów tiulu o szerokości 8 cm (są to 2 całe rolki i trochę trzeciej). Tiul zakupiłam na allegro w cenie 3,29 zł za rolkę o długości 20 metrów, ale ze spokojem można wykorzystać również rolki o szerokości 15 cm i długości 9 metrów (cena na allegro 2,74 zł za rolkę). Gdy robiłam pompony z rolek o szerokości 15 cm również zużywałam niemal dwie i pół rolki. Więc bez względu na szerokość zużywałam tyle samo tiulu (ciut więcej w przypadku rolek 15 cm), a więc i koszt był podobny.

Podliczając więc, koszt zrobienia jednego pomponu o średnicy 20 cm (nie licząc wstążki i papieru na przygotowanie pierścieni) to około 7 zł.

pompon 16

Nie jest to duża kwota, jednak chciałabym zwrócić uwagę na to, że pompon 20 cm to pompon średniej wielkości. Na wesele, szczególnie jeśli odbywa się na dużej sali proponowałabym zrobić większe pompony, co jak wiadomo będzie wiązało się z zużyciem większej ilości tiulu, a więc i z większymi kosztami. Po za tym dekorując salę raczej nie ograniczymy się do jednego, dwóch lub kilku pomponów, a będziemy chcieli zrobić ich większa ilość, co niestety przekłada się na zdecydowanie większe koszty. Przykładowo jeśli chcielibyście zrobić kilka girland z tiulowych pomponów, które zawisną za Wami lub pod sufitem to potrzebujecie ich przynajmniej kilkadziesiąt.

Ale mimo to, pompony tiulowe to i tak jedna z tańszych dekoracji weselnych, którą na dodatek można zrobić samemu, ograniczając w ten sposób dodatkowe koszty. Stosując tiulowe pompony można ograniczyć zużycie żywych, ciętych kwiatów, które jak wiadomo pochłaniają sporą część weselnego budżetu.


Czy warto wykorzystać pompony jako dekorację weselną?

Z całym przekonaniem tak. Sprawdzą się na weselach w różnych stylach i różnych barwach.

Zalety pomponów tiulowych:

-wprowadzają lekkość, świeżość i romantyczność;

-można zrobić je w kolorach wesela;

-za ich pomocą możemy udekorować cokolwiek chcemy: kościół, salę, samochód;

-z łatwością można wykonać je samemu;

Wady:

-brak; (no chyba, że chcemy bardzo dużo tiulowych pomponów, wówczas wadą jest stosunkowo wysoka cena zakupu tiulu).


 Rada! Pompony tiulowe można zastąpić pomponami papierowymi zrobionymi z bibuły!

Weselne inspiracje z pomponami znajdziecie na moim profilu na Pintereście klikając o tu.

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share:

1 Comment

 1. Pompony tiulowe – DIY, inspiracje – A może w kolorze

  […] P.S. ze względu na przeniesienie bloga zapraszam tu -> http://amozewkolorzeblog.pl/2016/08/01/pompony-tiulowe-diy-oraz-inspiracje/ […]

  19 . Wrz . 2016

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *