Wesele unplugged, czyli wesele bez telefonów

wesele-unlpugged-czyli-wesele-bez-telefonow

Wesele unplugged to wesele bez telefonów komórkowych. Wesele, podczas którego nikt nie robi zdjęć, nikt nie nagrywa filmów, nikt nie sprawdza poczty, nikt nie korzysta z mediów społecznościowych. Za to jest to wesele podczas którego wszyscy się bawią, integrują i wzajemnie poznają, a w przerwach nadrabiają zaległości w kontaktach rodzinnych.

Idealna wizja przyjęcia weselnego, choć w dzisiejszych czasach z pewnością niewyobrażalna i chyba nie do zrealizowania w pełni.

Ideą organizacji tego rodzaju wesel jest chęć przywrócenia im ich rodzinnego charakteru lub też potrzeba zachowania kameralności i intymności uroczystości. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Par Młodych (głównie za granicą) decyduje się na organizację wesela unplugged. I choć w Polsce ten pomysł dopiero raczkuje i niewiele osób o nim słyszało, to z pewnością w najbliższych latach rozwinie się i zyska swoich zwolenników.

unplugged 2

Rodzaje wesel unplugged

Wesele bez telefonów może mieć różny charakter, który w głównej mierze zależy od Pary Młodej i jej podejścia do tematu.

Pierwszym rozwiązaniem jest „pełny” unplugged, który opiera się na prośbie Pary Młodej o to by goście wyłączyli telefony komórkowe i nie korzystali z nich podczas wesela. To rozwiązanie szczególnie sprzyja integracji, wspólnej zabawie i nadaje uroczystości tradycyjny, rodzinny charakter. Jednak przez niektórych gości może zostać odebrane negatywnie, jako coś ograniczającego ich. Tak więc przez zastosowaniem tego rodzaju prośby zastanówmy się, czy nikogo ona nie urazi.

Drugim rozwiązaniem jest prośba Pary Młodej wyłącznie o to by goście nie robili zdjęć telefonami czy też aparatami. Taka prośba z pewnością nie urazi w żaden sposób gości, tym bardziej jeśli zapewnimy ich, że po uroczystości dostaną na pamiątkę zdjęcia robione przez zatrudnionego fotografa. Możemy poprosić gości również wyłączcie o to by nie robili zdjęć podczas uroczystości ślubnej, natomiast podczas uroczystości weselnej już jak najbardziej tak.

Wesele bez telefonów a fotograf

Wesele unplugged to rozwiązanie idealne dla zatrudnionych przez Parę Młodą fotografów i kamerzystów. Dzięki temu mogą oni spokojnie pracować, nie martwiąc się, że ktoś wejdzie im w kadr lub zabierze najlepsze ujęcie. Co więcej, będą mogli oni uwiecznić faktycznie bawiących się gości, a nie to jak robią oni zdjęcia swoimi smartfonami.

Kiedy warto zastanowić się nad koncepcją wesela unplugged?

Na pewno wtedy, gdy mamy więcej niż jednego fotografa i kamerzystę. Z pewnością poradzą oni sobie z uwiecznieniem najważniejszych chwil ślubu i wesela tak, że zdjęcia gości robione smartfonem  nie będą konieczne by upamiętnić ten ważny dla Pary Młodej dzień. Po za tym nad organizacją wesela unplugged warto zastanowić się również gdy zaproszeni goście dawno się nie widzieli lub mieszkają w różnych częściach Polski czy nawet świata, umożliwiając im w ten sposób nadrobienie zaległości w kontaktach i rozmowach. Uroczystość bez telefonów sprawdzi się również gdy ślub biorą osoby pochodzące z różnych krajów. Dzięki temu goście mogą poznać się wzajemnie i wspólnie się bawić.

unplugged 3

Zalety wesela unplugged:

– goście maja okazję do zabawy i rozmowy z rodziną, mogą skupić się na weselu i na Parze Młodej, nic ich nie rozprasza;

– fotografowie mogą spokojnie pracować, nie muszą zwracać uwagi na gości robiących zdjęcia i unikać ich, tak by nie załapali się oni na zdjęciu. Efektem tego są piękne zdjęcia, uwieczniające bawiących się gości i zadowoloną Parę Młodą;

-Para Młoda przeżywa mniej stresujących momentów. Nie muszą bowiem martwić się tym, że ktoś zrobi im niekorzystne zdjęcia, które następnie mogą zostać udostępnione innym osobom lub trafić do Internetu.

Jak poinformować gości o organizacji wesela unplugged?

O planach organizacji wesela unplugged najlepiej powiadomić gości weselnych wcześniej, tak aby w trakcie wesela nie było żadnego zaskoczenia i związanego z tym ich niezadowolenia. Najlepszym rozwiązaniem jest wzmianka o takich zamiarach podczas zapraszania gości. Można również zamieścić w zaproszeniu dodatkową karteczkę z informacją na ten temat. Ponadto można również przygotować plakat lub tablicę informującą o weselu bez telefonów i umieścić ją przy wejściu na salę weselną lub do kościoła. unplugged 1

Informacje o weselu unplugged można przygotować samemu, poprzez jej umieszczenie na tablicy kredowej lub też wydrukowanie i włożenie do ramki.

(Prezentowane powyżej trzy plakaty zostały wykonane w programie „canva”)

Ważna rada!

Jednak należy pamiętać, że wesele unplugged to prośba Pary Młodej, a nie nakaz, tak więc nawet jeśli ktoś nie do końca będzie trzymał się tej zasady (może to wynikać z przyczyn losowych i niezależnych od gości lub z faktu, że coś podoba im się tak bardzo, że chcą to mieć na zdjęciu w swoim telefonie) to nie należy na siłę stawiać na swoim i  upominać gości.

Inspiracje odnośnie prezentacji informacji o weselu unplugged znajdziecie na moim Pintereście klikając w link: wesele unplugged – inspiracje

 

Zapisz

Share:

1 Comment

  1. Wesele unplugged, czyli wesele bez telefonów – A może w kolorze

    […]  P.S. ze względu na przeniesienie bloga zapraszam tu -> http://amozewkolorzeblog.pl/2016/07/21/wesele-unlpugged-czyli-wesele-bez-telefonow/ […]

    19 . Wrz . 2016

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *